Związek a jakość życia
Kiedy jesteśmy szczęśliwi mamy większą szansę na zbudowanie szczęśliwego związku – udany związek powoduje, że jesteśmy szczęśliwi...
„Bliskie więzi emocjonalne z innymi istotami ludzkimi stanowią centrum, wokół którego obraca się życie człowieka, nie tylko wtedy, gdy jest niemowlęciem, dzieckiem uczącym się chodzić czy uczniem, lecz także w okresie dojrzewania, w wieku dojrzałym i aż do starości. Z tych bliskich więzi emocjonalnych człowiek czerpie siłę i radość życia”.
John Bowlby
Czy w związku jesteśmy szczęśliwsi? Czy związek partnerski sprzyja szczęściu, czy szczęście związkowi? Na pewno relacja ta jest skomplikowana.
Relacje i więzi. Czy są ważne?
Co dają nam bliskie więzi z drugim człowiekiem? Poczucie zrozumienia, bo warunkiem adaptacji społecznej jest poczucie bycia rozumianym w tym, co przeżywamy. Czy jednak zawsze nasi najbliżsi nas do tego zachęcają? Przecież wiedzą co chcemy powiedzieć - „ty zawsze, ty nigdy, znowu masz pretensje o to, że…”. Więzi, relacje z najbliższymi dają także niezbędne wsparcie w trudnych chwilach. Jednak jak to jest, że często najtrudniejszymi sprawami dzielimy się z ludźmi przypadkowymi? Dostajemy wsparcie od ludzi znacznie odleglejszych od naszej intymności. Musimy też czuć się potrzebni, a także doznawać radości i przyjemności w byciu z drugą osobą.
Rodzina - co daje, co zabiera?
Rodzina sprawia, że czujemy się potrzebni, ale czujemy się także ograbieni z czasu i uciekamy w przyjemności przypadkowych spotkań bez zobowiązań i pretensji. Więc jak to jest, że więzi wiążą (łączą) i wiążą (pętają)? Nestor polskiej psychiatrii Andrzej Kępiński napisał: „Osobowość partnerów polaryzuje się w kierunku wzajemnie się uzupełniającym.” To znaczy, że dopełniamy się przeciwieństwami. Brakuje nam drugiej osoby, jednak im bardziej nam jej brakuje, tym większy czujemy dyskomfort - jesteśmy tylko przywiązani do siebie, a nie bliscy sobie.
Miłość jako sens życia?
Jak najczęściej odpowiadamy na pytanie: co jest nam niezbędne do szczęścia? Większość z nas mówi wtedy o miłości. Dlaczego? Psychologowie ewolucyjni uważają, że ci nasi przodkowie, którzy decydowali się na tworzenie stałych związków, mieli większe szanse na wychowanie większej liczby dzieci i przekazanie im swoich genów. Współcześnie to właśnie bliskie związki rodzinne, przyjacielskie traktujemy, jako coś, co nadaje sens naszemu życiu.
Czy w związku jesteśmy szczęśliwsi?
Czy związek partnerski sprzyja szczęściu, czy szczęście związkowi? Na pewno relacja ta jest skomplikowana. Kiedy jesteśmy szczęśliwi mamy większą szansę na zbudowanie szczęśliwego związku – udany związek powoduje, że jesteśmy szczęśliwi. Udane małżeństwo (zbudowane na więziach, a nie więzach) przyczynia się do szczęścia, ze względu na wsparcie, akceptację i poczucie bezpieczeństwa jakie nam zapewnia.
Na czym polega dobry związek?
Dobre związki to przede wszystkim te relacje, które zapewniają nam bliskość, równość, poczucie intymności, wsparcia emocjonalnego i równowagi. Pozwalają dzielić się troskami, radościami, marzeniami i zmartwieniami. Dobre małżeństwo to także przyjaźń i zaangażowanie we wspólny cel.
Najważniejsze cechy bliskich relacji
Gerald Corey i Marianne Schneider-Corey – psychologowie zajmujący się relacjami w bliskich związkach wyodrębnili kilkanaście najważniejszych cech bliskich relacji. Często sięgamy do podobnej listy na zakrętach naszych związków, w chwilach oddalenia od partnera i sytuacjach, kiedy czujemy potrzebę zmian. Sprawdźmy, czy w naszym związku:
- Zachowujemy własną, tożsamość
- Pragniemy partnera, ale możemy żyć też bez niego
- Potrafimy otwarcie rozmawiać o sprawach ważnych dla naszego związku
- Przyjmujemy odpowiedzialność za swoje szczęście i nie obwiniamy partnera jeśli jesteśmy nieszczęśliwi
- Pracujemy nad tym, by podtrzymać związek
- Dobrze się razem bawimy, cieszymy się z robienia czegoś wspólnie
- Rozwijamy się i otwieramy na nowe doświadczenia
- Staramy się o utrzymanie miłosnego charakteru naszego związku
- Jesteśmy sobie równi
- Troszczymy się o partnera
- Unikamy manipulowania partnerem
- Idziemy w życiu oboje w kierunku dla nas osobiście znaczącym
- Jesteśmy razem z wyboru, a nie przez wzgląd na dzieci, z poczucia obowiązku czy dla wygody
- Umiemy poradzić sobie ze złością w związku
- Szanujemy i uznajemy potrzebę samotności partnera
- Nie oczekujemy, że druga strona będzie robiła dla nas to, co sami możemy dla siebie zrobić
- Zachęcamy się nawzajem do rozwoju.
Budowanie związku
Budowanie dobrego związku jest bardzo trudne, wymaga intensywnej pracy i otwartości od obu stron. Co w naszym związku jest w tej chwili najważniejsze? Na jakim jego etapie jesteśmy? Czy potrzebna nam głębsza relacja, czy płytsza? Ile energii i czasu chcemy poświęcić na jej budowanie? Te pytania powinniśmy pewnie zadawać sobie o wiele częściej. Bliskie związki uczą nas rozwiązywania konfliktów i radzenia sobie z trudnościami. Razem zwykle pełniej potrafimy czerpać radość z życia i korzystać z tego, co ono nam niesie. Tym, co najtrudniejsze jest wspólnota zaangażowania w związek. Gdy inwestujemy wówczas, gdy jest „źle” najczęściej jest to wynikiem nierównowagi -jeden z partnerów odchodzi emocjonalnie, a drugi walczy o niego, później zamiana. Taki układ to tylko przywiązanie, a nie bliskość czyli wierność sobie. Abyśmy byli wierni sobie i wierni wobec drugiej osoby musimy wzajemnie o siebie i drugą osobę dbać. Codziennie, a nie tylko wówczas, gdy boli.
Autor: Dorota Górecka, psycholog, psychoterapueta
Zapraszamy do Centrum Zmian!